Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár rad do začátku

2. 8. 2007


Pár rad do začátku

 

1. VÝBAVIČKA

- pelíšek, který bude jen jeho/její, umístěný v čistém a suchém místě, pokud možno ne u topení, také nedoporučuji umístit pelíšek blízko dveří nebo okna, pokud často větráte.

- misky - na vodu na granule popřípadě na maso

- obojek (kšíry) a vodítko ( upřednostňuji - pevné na výcvik, "natahovací" na procházky, pokud nemáte možnost pejska volně pustit, aby se proběhl)

- hřebeny, rukavice na vyčesávání

- odpovídající kosmetika pro daného psa (šampóny - štěněcí,, pro danou srst,  suchý šampón, pro odstranění mastnoty.....)

SEZNAM kosmetiky, kterou používám,naleznete v příloze.

 

2. POŘÍZENÍ ŠTĚNĚTE

Štěně u chovatele musí vypadat zdravě, musí být hravé, oči musí být jasné, srst čistá, nepokálené a podobně. Dejte pozor na výkaly, aby byli "čisté" a neobsahovaly škrkavky a jiné parazity - to poznáte pouhým okem - škrkavky jsou v podstatě takové "nudle". Pokud vaše štěně má něco ve výkalech navštivte veterináře, nebojte se nejdená se o nic neobvyklého.

Chovatel Vám předal očkovací průkaz popřípadě kupní smlouvu. Kde máte uvedeno datum a místo narození. Popřípadě kontakt na chovatele.

Máme malé štěňátko

Uvědomte si, že jste právě před chvíli odtrhli miminko od maminky, na kterou byl od narození zvyklý a že si musí zvykat úplně na všechno od začátku. Proto mu usnadněte první dny. Nedivte se, že u chovatele bylo štěňátko živé a u vás doma ani nevyleze z pelíšku. Je dobré si vzít od chovatele dečku nebo mu tam dát svůj pelíšek, který bude pro štěňátko, aby byl plný pachu od maminky a sourozenců a tudíž si nepřipadal tak opuštěně.

K ničemu ho nenuťte, musí se rozkoukat, někdy to trvá pár hodin někdy třeba i několik dní. Když si pořídíte štěňátko,  vezměte si pár dní volno a buďte s ním 24 hod. denně.

Až se trošku rozkouká, začněte se základním nácvikem  udržování čistoty a základním návykům.

Odčervování:

Pejsek je pravidelně odčervovaný a vy v tom budete pokračovat. Do dovršení věku 3 měsíců každých 14 dní poté každý měsíc do dovršení věku 6 měsíců, poté stačí 1x /6 měsíců celý život. Ovšem pokud se ve vašem okolí vyskytli parazité a nemoci s tím spojené, můžete odčervovat častěji.

Doporučuji štěňátku udělat testy vyšetření trusu (při první návštěvě veterináře), aby jste měli jistotu, že pejsek je v naprostém pořádku. I když se pravidelně odčervuje štěňátko je o 60% více náchylné na nemoci a především tím parazity. Není výjimkou, že štěňátka mají škrkavky či tasemnici. Mnohdy to jsou mikroskopické, pouhým okem neviditelné.

 

Očkování

povinné

1. očkování se absolvuje mezi 5-6týdnem života pejska (zajišťuje chovatel)

2. očkování 8-9 týden

3. očkování 12 týden (pokud má lékař k dispozici tak je dnes možné očkovat i VZTEKLINU) jinak se dříve VZTEKLINA očkovala až ve věku 6 měsíců

PŘEOČKOVÁNÍ PRAVIDELNĚ KAŽDÝ ROK

 

Nepovinné

4. ostatní nepovinné očkování – proti Limské Borelióze (patří k dražším, ale vřele doporučuji), proti Infekčnímu kašli (doporučuji pouze pokud je pejsek citlivý jedinec a spoustu dalších (tato dvě jsou velice využívaná)

 

STRAVA

Uvědomte si, že jste vzali malé miminko od maminky, které bylo zvyklé na nějaký systém.

Chovatel vám s sebou dá vzorek potravy, kterým štěňátko krmil, aby přechod na jinou stravu byl pozvolný.

Počítejte, že zhruba týden se pejskovi, mohou objevit nějaké zažívací problémy spojené s přechodem na jinou vodu, jiné prostředí …

 

 

Ideálně:

do dovršení věku 3 měsíců krmit pravidelně 4x denně,

do věku 4-5 měsíců krmit pravidelně 3x denně, poté postupně přecházet na 2x denně (bud u tohoto zůstanete nebo pejska postupně budete zvykat na příděl potravy 1x denně)


Nejčastější otázky začínajících pejskařů

1. Chci aby nekňučel, když je doma sám?

S nácvikem začněte hned jak se rozkouká. Pejska usaďte kde chcete aby zůstal, pohlaďte ho a řekněte mu povel, který si bude spojovat vždy s tím, když budete odcházet pryč. Zavřete dveře a běžte třeba jen za roh nebo aspoň tak, aby Vás neviděl. Pokud se nic neděje, přijďte za ním po chvilce po minutě a hodně ho pochvalte, dejte třeba dobrotu. Postupně intervaly prodlužujte. Uvidíte, že nácvik je sice zdlouhavý, ale za to nezbytný.

2. Proč nejí?

A)Je to mláďátko a má strach (žádný pes nikdy neumřel dobrovolně hlady) dávejte mu najíst v intervalech, které jste si zvolili.

B) Problém může být i zdravotní v tom případě neváhejte navštívit veterináře.

3. Kdy vyhledat veterináře a kdy poznáme, že to nic není?

Pominu extrémní případy typu: pokousání, dopravní nehoda a podobně. V takovém případě se lékař vyhledat musí.

Spíše mám na mysli střevní problémy, drobné poranění …

Střevní potíže:

Štěndo je zvědavé, všechno musí prozkoumat všechno (pokud možno) olíznout, proto není divu, že čas od času má průjem nebo se někdy vyzvrací. Pokud Vám dávivě nezvrací,ale jen párkrát za den zkuste nasadit dietu po konzultaci s lékaři je vhodné dát pejskovi po lžičkách černý čaj NESLAZENÝ a uvařit kuřecí maso VE VODĚ s rýží (bez koření). Pokud to do druhého dne nepřestane, vyhledejte lékaře, štěňátko cca do 6-8 měsíců je velice náchylné a nic se nesmí podcenit. 

 

Drobné ranky:

Postup je stejný jako u ošetření člověka, pořádné vyčištění a dezinfekce. Při vytažení klíštěte ránu ošetřete dezinfekci (doporučováno je použít BETADIN).

Střihali jste drápky a pejsek se Vám pohnul, nůžky se smekly a z prstu teče krev? Nezoufejte nejste první ani poslední- pokud jste drápek neuškubli bohatě postačí ranku očistit a chvilku držte gázu na prstě, pokud pořád krev teče, znovu otřete a držte a nastříkejte tekutý obvaz, pokud doma nemáte sami zvažte, jestli jet k veterináři nebo ne.

4. Kálí, kde chce, co s tím?

Pokud nevypozorujete jedno místo kam pejsek nejčastěji chodí, mě se osvědčila metoda dát ze začátku všude noviny a na nich to určitě poznáte.

Nějčastější místo už máte, co dál:

je více možností jak štěňátko učit - když nemá ještě všechna očkování není dobré s ním často chodit ven, aby nedostalo infekci. Proto naučte na "záchůdek" u vás doma. Já jsem zkoušela stelivo jako pro kočky (ale to mi postupem času začali vyhrabávat, takže bylo víc škody než užitku) noviny se rychle promočí. Nejčastěji chodí pejsci močit na koberec, měkké povrchy. Dnes jsou k dispozici "psí plíny" není to drahá záležitost a štěňátka si na to rychle zvyknou.

 ŠTĚNĚ FYZICKY NETRESTEJTE, může si s tím udělat špatnou vzpomínku a odvykání půjde pomaleji.

Používejte metodu - pochvala nebo nic (to nic je pro něj vlastně trest) malé štěňátko si vyžaduje pozornost ať už kladnou nebo zápornou, když vám kálí jinam , než jste ho naučili, uklízejte to tak, aby vás štěně při tom nevidělo, prostě pokud uvidí, že to s vámi nic nedělá a naopak, když se vykálí na určené místo, bude následovat pochvala, rychleji se to naučí. Stejně postupujte i se zvykáním kálení venku - za každé močení za každý „bobeček“ moc chvalte ať si s tím udělá souvislost a rychleji se to naučí. Jakmile uvidíte, že pejsek už čichá a hledá místo na vykálení okamžitě ho vezměte ven. V dospělosti pejsek vydrží až 10 hodin bez močení (pokud je zdráv). používejte pochvaly, dobroty........

5. Sáňkuje, je to normální?

Asi každý pejsek někdy sáňkuje, drbe se na zadečku, ale vždy to má nějaké opodstatnění.

A) Pejsek má plné anální žlázky – stačí je jen vyčistit (zvládnete sami, jak na to Vám ukáže chovatel nebo veterinář). Proč se plní? My lidi si zadní část utíráme, pejsci nikoliv a tak se jim vše ukládá uvnitř, proto se žlázky mačkají, vyteče z nich taková páchnouc tekutina, to je to co pejska uvnitř dráždí.

B) Náš pejsek má nějakého parazita, pokud máme žlázky čisté, příčina může být nechtěný parazit . I když pejska pravidelně odčervujete nikdy nemáte 100% jistotu, že něco nechytne. Pokud nic nevidíte okem, je dobré udělat rozbor trusu, v postupu Vám poradí Váš veterinář a pokud není příčina ani tam, veterinář se o další postup postara (rtg, sono…)

 

6. Koupání štěněte, je to vhodné a kdy začít?

Takové pravidlo je, že štěně by se do 0,5 roku nemělo koupat, praxe je ovšem jiná. Mě se osvědčil používat v tomto období suchý šampón, pro odstranění mastnoty, je vhodný. Při větším znečištění, je potřeba pejska umýt. Pokud koupat, tak dnes již existují šampóny na štěněcí srst a jsou pro to přizpůsobené (jak chcete bílého pejska pul roku nekoupat, to je nereálné.

 

Při koupání vždy dbejte těchto zásad:

- pejsek by měl stát na neklouzající podložce - postačí menší ručník

- voda nesmí být ani horká ani studená

- pozor, aby voda nevnikla do uší

- šampón může být velice agresivní k očím pejska, také dávat pozor

- pejska musíte pořádně opláchnout, aby nikde nebyl pozůstatek po šampónu

- pejska pořádně vysušte - nejdříve ručníkem, poté i fénem.

- pro vykoupání si vyberte dobu, abyste s pejskem nemuseli tak 4 hodinky ven, aby neprochladl.

Pozor v zimě!!!!